21 Temmuz 2024, Pazar

Kuyucak Belediyesi'nden Cumhuriyetin 100. yılına yakışır Kültür Evi açılışı

28 Ekim 2023, Cumartesi 16:04

     


Aydın’ın Kuyucak Belediyesi tarafından restore edilen 2 asırlık bir konak , Kuyucak’ın kültürel mirasını taşıyacak olan Kültür Evi Kent Müzesi’ne dönüştürüldü.

(FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN)

Cumhuriyet’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında açılan Kültür Evi Kent Müzesi’nin açılışına, İlçe Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, Kuyucak Belediye Başkanı Mehmet Çömden, AK Parti 22. Dönem Aydın Milletvekili Ahmet Rıza Acar, AK Parti Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ebru Alp Kayır ve yönetimi, AK Parti Kuyucak İlçe Başkanı Ali Güçlü, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Hatice Gabalcı, daire amirleri, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

KUYUCAK’IN KÜLTÜRÜ, KÜLTÜR EVİ KENT MÜZESİ İLE CANLANACAK

Kuyucak’ın kültürünün Kültür Evi Kent Müzesi ile canlanacağını ifade eden Başkan Çömden, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kuyucak ilçemiz Uygarlık merkezi olan, yüzyıllardan beri burada yaşayan toplulukların, kültürel miraslarını taşıyan, eski sakinlerinin maddi ve kültürel değerleriyle zenginleşen bir yerleşim merkezidir. Meydanlar, anıtlar, resmi ve sivil yapılar, önceki kuşakların ruhundan esintiler taşır. Kuşaktan kuşağa aktarılan bu ruh, şehir kültürünün temelini, insanlarınkine benzer şekilde şehir hafızasını oluşturur. Bu nedenle şehirlerin, kültürel değerlerinin ve tarihi zenginliklerinin yok edilmesi, insanlardaki hafıza kaybına benzer. İşte bu kentin hafızasından önemli bir parça olan bu yapıda bu şehirde yaşayan ve iz bırakanları anlatarak şehir hafızasını korumuş olacağız. Çünkü bazen bir mimariyi yapıyı geleceğe taşımak binlerce ciltlik kitap bırakmaktan daha etkili olmaktadır. Bu çalışma 2 yıllık bir emeğin mahsulüdür. Kuyucak ilçemizde bulunan 36 mahalle  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde halk bilim doktorantı küratör Bircan Cangul ve belediyemizce oluşturduğumuz ekip ile haftada 3 gün gezilmiş, değerli muhtarlarımızın yönlendirmeleriyle kayıtlar alınmıştır. Kuyucak kültür Evimizde toplam 8 oda bulunmaktadır. Kuyucak’ın tarihçesi ile başlayan kültür evimiz; alimler odası, şifalı bitkiler ve ağaçlar odası, geleneksel mutfak, geçmişten günümüze Kuyucak, kütüphane, zeybekler odası, geleneksel meslekler odası, çeyiz odasından oluşmaktadır. Kuyucak’ın hafızası olan bu mekân genç nesillerin Kuyucak tarihini, gelenek ve görenekleri ayrıntılı bir şekilde öğrenmesine katkı sağlayacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum. Kültür Bakanlığımızın 500 bin TL, belediyemizin de 250 bin TL katkısı ile bu ev oluşturulmuştur. Kuyucak’a 2014 yılından bu yana büyük hizmetleri bulunan çok değerli Belediye Başkanımız Metin Ertürk’e çok teşekkür ediyorum.”

Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi ve AK Parti Aydın kurucu il Başkanı ve 22. dönem AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Rıza Acar yaptıkları konuşmalarda Kuyucak Belediyesi Kültür Evi Kent Müzesi’nin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde Halk Bilim Doktorantı Küratör Bircan Cangul, hayata geçirilen Kuyucak Belediyesi Kültür Evi Kent Müzesi hakkında bilgiler verdi. 
Son Eklenen Haberler